Grzebień dla kota, szczotka albo rękawica – konieczność czy zbędny wydatek?

grzebień dla kota - jaki kupić

Grzebień dla kota i inne narzędzia służące do pielęgnacji kociej sierści to przedmioty, które na pierwszy rzut oka służą jedynie do rozczesywania sierści zwierzaka. Dlatego wielu właścicieli kotów rezygnuje z ich zakupu sądząc, że są to raczej zbędne gadżety niż przydatne narzędzia. Czy jednak mają rację? Czy rzeczywiście grzebień dla kota i inne tego typu przedmioty nie jest są jednymi z potrzebniejszych przedmiotów w kociej wyprawce? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Czy kota należy czesać?

Wszyscy właściciele kotów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że potrafią one samodzielnie zadbać o swoją sierść a dodatkowo niezbyt przepadają za tym, jak ich właściciele je przytrzymują i próbują z tą sierścią coś zrobić. Wielu właścicieli zastanawia się wtedy czy czesanie kota rzeczywiście jest czynnością konieczną. Odpowiedź jest bardzo prosta: oczywiście, że tak. Czesanie niesie bowiem z sobą wiele korzyści: przede wszystkim, oprócz rozplątywania kołtunów, służy do pozbywania się zbędnego owłosienia z sierści czworonoga co znacząco ogranicza powstawanie niebezpiecznych kul włosowych w przewodzie pokarmowym zapobiegając m.in. zadławieniom. Dodatkowo wyczesując naszego podopiecznego możemy w łatwy i dość regularny sposób kontrolować stan jego sierści. Dzięki temu możemy szybko wyłapać wszelkie zmiany skórne lub zauważyć obecność różnego rodzaju insektów. Jest to o tyle ważne, że wiele insektów jest nosicielami niebezpiecznych chorób więc ich szybkie zlokalizowanie zmniejsza ryzyko zakażenia. Ponadto umiejętne wyczesywanie sierści kota może być dla niego przyjemnym masażem.

grzebień dla kota - kocie akcesoria

Grzebień, szczotka czy może rękawica?

Przed wyborem odpowiedniego narzędzia do czesania kota musimy się zastanowić nad tym jaką sierść ma nasz podopieczny i do niej dobrać odpowiedni sprzęt. Grzebień dla kota będzie doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli kotów długowłosych a rękawica dla kotów o krótkiej, przylegającej do ciała sierści. Szczotka dla kotów czyli tzw. pudlówka, świetnie sprawdzi się zarówno u kotów krótko jak i długowłosych. Wybierając narzędzia służące do pielęgnacji sierści czworonoga powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby przede wszystkim były wykonane z materiałów wysokiej jakości i były wygodne w użytkowaniu. Dlatego powinniśmy raczej zrezygnować z produktów plastikowych wybierając np. metalowe albo metalowe z drewnianą lub gumową rączką.

Podsumowując zarówno grzebień dla kota, szczotka jak i rękawica (niezależnie od tego jaki produkt wybierzemy dla naszego kota) są przydatnymi narzędziami, które powinien posiadać każdy właściciel czworonożnego przyjaciela. Nie tylko pomagają we właściwej pielęgnacji sierści naszego podopiecznego, ale również zapobiegają powstawaniu kul włosowych, ograniczają linienie oraz pomagają w zauważeniu obecności niepożądanych insektów. Na ich niekorzyść może przemawiać jedynie fakt, że koty zwykle wolą chodzić swoimi ścieżkami i nie lubią gdy „coś się z nimi robi”. Należy jednak zaznaczyć, że dzięki dobraniu odpowiedniego narzędzia nawet dla nich czesanie może okazać się przyjemnością.