W jaki sposób reagować, gdy nasz pies posiada babeszjozę?

Babeszjoza u czworonoga – znaki i także podstawy choroby, w jaki sposób działać?

Babeszjoza stanowi często będącą u piesków dolegliwością odkleszczową. Jeśli więc zdarza nam się prowadzić naszego psa na spacer do parku czy lasu, powinniśmy rozumieć kiedy zidentyfikować jej zwiastuny. Prędko rozpoznana babeszjoza jest osiągalna do szczegółowego uzdrowienia. Nie hospitalizowana potrafi doprowadzić natomiast do śmierci psa.

Podstawy i wskaźniki choroby

Babeszjoza grozi psom w każdym wieku, acz mocno wrażliwe są czworonogi młode, które posiadają poniżej 8-go miesiąca istnienia. Wzmożone zagrożenie zarażenia się dotyczy również czworonogów ras: greyhound oraz pitbull. Dolegliwość owa zwana jest również piroplazmozą i także szkodzi własnym czworonożnym towarzyszom niestety nie jedynie podczas lata. Gdy temperatura na polu przewyższa 5 stopni Celsjusza, czworonóg może zainfekować się babeszjozą. Wielokrotnie jednak do zarażeń dochodzi wiosną i wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem choroby ukąsi psa oraz zostanie w nim dłużej niżeli dobę, infekcja zostanie wysłana do psiego krwioobiegu, gdzie rozpoczyna się roznosić. W trakcie trwania tegoż procesu szczególnie dochodzi do mocnych stanów zapalnych istotnych narządów. Pochodzi to zatem z walki układu immunologicznego z pierwotniakiem skutkującym babeszjozę, tudzież z straty czerwonych krwinek. Pierwszorzędne przejawy choroby pojawić się mogą wówczas po gdzieś 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, przemiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Kolejnymi dowodami niestety nie leczonej choroby mogą być takie kłopoty jak: zwiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeżeli także dojdzie do powikłań, możemy mieć do czynienia z: zaburzeniami oddychania, odchyleniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieskutecznością nerek, obrzękiem kończyn, tudzież ostatecznie, niestety ze śmiercią zwierzęcia.
kup najlepsze legowisko dla swojego pieska zobacz https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Diagnoza

Najlepiej rozpoznać babeszjozę przez stworzenie badania krwi. Jeżeli w rozmazie krwii znajdują się pasożyty odpowiadające za infekcję, możemy mieć gwarancję co do określenia. W wybranych przykładach pasożyty mogą nie być od razu wyraziste i potrzebne staje się wzięcie pokaźniejszej ilości próbek krwi i wykonanie specjalnych badań.

Babeszjoza u psiaka: w jaki sposób leczyć?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie proste. Niestety nie występuje bowiem jedyny lek, jaki z swobodą zwalczył ową chorobę. Działanie babeszjozy składa się z dostarczania antybiotyków, preparatów przeciwko pierwotniakom, i sterydów. Zdarza się też, że w wyniku utraty czerwonych krwinek obowiązkowa jest transfuzja krwi. Leczenie trwa od paru dni do nawet paru tygodni. Najtrafniejsze rokowania są wówczas, jak infekcja pozostanie zdiagnozowana jeszcze dopóki zajdzie do niebezpiecznego deficytu czerwonych krwinek.